Afty v krku: Jak se zbavit bolestivých vřídků v ústech

Afty V Krku

Co jsou afty v krku?

Afty v krku jsou malé, bolestivé vřídky nebo vředy, které se objevují na sliznici ústní dutiny. Jsou to bílé nebo žluté skvrny obklopené červeným okrajem. Afty v krku se mohou objevit na jazyku, dásních, patře nebo na vnitřní straně tváře. Jsou poměrně běžným problémem a postihují lidi různého věku.

Příznaky afty v krku

Příznaky afty v krku se mohou lišit podle závažnosti. Mezi nejčastější příznaky patří bolest, která se zhoršuje při jídle nebo pití, pálení v ústech, otok a zarudnutí sliznice v krku. Afty se také často projevují jako malé bílé nebo žluté vřídky obklopené červeným okrajem. Někdy mohou být doprovázeny horečkou a pocitem únavy. Je důležité si uvědomit, že příznaky afty v krku se mohou lišit u každého jednotlivce.

Možné příčiny vzniku afty v krku

Možné příčiny vzniku afty v krku mohou být různé. Mezi nejčastější faktory patří oslabená imunita, stres, nedostatek vitamínů a minerálů, špatná ústní hygiena, alergie na potraviny nebo léky, hormonální změny či mechanické podráždění sliznice úst. Také se uvádí genetická predispozice a autoimunitní onemocnění jako možné příčiny vzniku aftů v krku. Je důležité si uvědomit, že každý jedinec může být ovlivněn různými kombinacemi těchto faktorů.

Jak se léčí afty v krku?

Léčba afty v krku je zaměřena na zmírnění bolesti a urychlení hojení. Nejčastěji se používají léky ve formě gelů nebo roztoků, které obsahují protizánětlivé a dezinfekční látky. Tyto přípravky se aplikují přímo na postiženou oblast. Kromě toho mohou být předepsány i léky proti bolesti a protizánětlivé léky ve formě tablet. Důležité je také dodržovat správnou ústní hygienu, například pravidelné čištění zubů a používání antiseptických ústních vod.

Prevence afty v krku

Prevence afty v krku je důležitá pro minimalizaci rizika vzniku těchto bolestivých vřídků. Doporučuje se dodržovat zdravý životní styl, který zahrnuje vyváženou stravu bohatou na vitamíny a minerály. Důležité je také udržovat dobrý ústní hygienu, pravidelně si čistit zuby a používat zubní nit. Vyhnout byste se měli stresu a přepracování, které mohou oslabit imunitní systém. Pokud máte tendenci k opakovanému vzniku aftů, můžete zvážit užívání doplňků stravy obsahujících vitamín B12 nebo kyselinu listovou.

Kdy vyhledat lékařskou pomoc při afech v krku?

Pokud se při aftách v krku objeví některé z následujících příznaků, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc:

- Afty nebo vřídky trvají déle než 2 týdny

- Vřídky jsou velmi bolestivé a brání normálnímu mluvení nebo jídlu

- Vřídky se šíří do dalších částí ústní dutiny

- Dochází k opakovanému výskytu afty v krku

- Současně se objevují další příznaky, jako horečka, únava nebo ztráta chuti k jídlu.

Domácí léčba afty v krku

Domácí léčba afty v krku může pomoci zmírnit bolest a urychlit hojení. Doporučuje se oplachování ústní dutiny teplou slanou vodou nebo roztokem sody bikarbony. Gely nebo pasty obsahující léčivé látky, jako je benzokain, mohou také pomoci zmírnit bolest. Kromě toho je důležité dodržovat správnou ústní hygienu a vyhýbat se potravinám, které mohou podráždit afty, jako jsou kyselé nebo kořeněné jídla.

Doporučené potraviny při afech v krku

Při afech v krku je důležité dbát na správnou stravu, která pomůže urychlit hojení. Doporučuje se konzumovat jemné a měkké potraviny, které nebudou dráždit postiženou sliznici. Mezi vhodné potraviny patří například polévky, jogurty, pudinky, ovesné kaše či rýže. Dále je vhodné jíst měkké ovoce jako banány nebo avokádo a zeleninu vařenou do měkka. Je také důležité dostatečně pít, ideálně vodu nebo bylinkové čaje bez cukru. Vyvarujte se ostrých a kyselých potravin, alkoholu a cigaretám, které by mohly podráždit již citlivou sliznici v ústech.

Jak dlouho trvá hojení afty v krku?

Doba hojení afty v krku se může lišit u každého jedince. Obvykle trvá afty v krku přibližně 7 až 10 dní, ale někdy mohou přetrvávat déle. Důležité je dodržovat léčebný režim a postupovat podle doporučení lékaře. Pravidelné oplachování úst speciálními roztoky nebo gelovými přípravky může urychlit proces hojení. Pokud se stav nezlepší ani po uplynutí delší doby, je vhodné vyhledat lékařskou pomoc pro další vyšetření.

Kdy se můžeme vrátit k běžné stravě po afech v krku?

Po vyléčení afty v krku je důležité postupně se vrátit k běžné stravě. Nejprve je vhodné začít s jemnou stravou, jako jsou polévky, kaše nebo pireová jídla. Postupně můžeme přidávat měkké a lehce stravitelné potraviny, například vařené maso, rýži nebo tvaroh. Je také důležité vyhnout se ostrým, kořeněným a kyselým potravinám, které by mohly podráždit hojící se rány. Každý jedinec je však individuální, proto je vhodné poslouchat své tělo a přizpůsobit stravu svým potřebám.

Publikováno: 12. 12. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Nela Straková

Tagy: afty v krku | bolestivé vřídky v ústech