Turban: Exotický doplněk, který oživí váš šatník

Turban

Turban v historii módy

Turban, pokrývka hlavy s bohatou historií, se v průběhu staletí objevoval v mnoha kulturách a náboženstvích. Jeho počátky sahají až do starověké Mezopotámie, kde ho nosili muži jako symbol společenského postavení. V Indii se turban stal nedílnou součástí sikhismu a jeho různé styly a barvy odrážejí příslušnost k určitému regionu či komunitě. Šátek, který se nosí na hlavě, má rovněž dlouhou tradici. Ve starověkém Římě si ženy zahalovaly vlasy na znamení skromnosti, zatímco v některých kulturách sloužil šátek jako ochrana před sluncem a prachem. V islámském světě se šátek stal symbolem víry a jeho nošení je pro mnoho žen projevem zbožnosti. V průběhu 20. století se turban a šátek staly i módními doplňky, které si oblíbily i ženy mimo tradiční kultury. Slavné módní domy jako Gucci či Yves Saint Laurent je začlenily do svých kolekcí a dodaly jim tak punc luxusu a elegance. Dnes jsou turban a šátek vnímány jako stylové a univerzální doplňky, které mohou dodat šmrnc jakémukoliv outfitu.

Od spirituality k módnímu doplňku

Turban i šátek, který se nosí na hlavě, prošly fascinující cestou od symbolů spirituality a tradice k módním doplňkům. Po staletí byly nedílnou součástí náboženských a kulturních identit, vyjadřovaly víru, skromnost nebo příslušnost k určité skupině. Například v sikhismu je turban symbolem víry a rovnosti, zatímco v islámu šátek zahaluje vlasy a krk žen jako projev skromnosti. V mnoha kulturách pak barevnost a styl pokrývky hlavy vypovídaly o společenském postavení, věku nebo i rodinném stavu. Dnes se ale turban i šátek stávají stále běžnější součástí i západní módy. Celebrity je nosí na červeném koberci, objevují se v kolekcích slavných návrhářů a inspirují módní trendy. Pro mnohé se stávají prostředkem sebevyjádření, způsobem, jak dodat outfitu šmrnc a originalitu. Je však důležité si uvědomit, že ačkoliv se turban a šátek stávají módními doplňky, pro mnoho lidí si stále zachovávají svůj hluboký duchovní a kulturní význam. Je tedy na místě nosit je s respektem a uvědoměním si jejich historie a symboliky.

Různé styly a materiály turbanu

Turban, pokrývka hlavy s bohatou historií a kulturním významem, se nosí v mnoha kulturách a náboženstvích po celém světě. Jeho vzhled se liší v závislosti na regionu, náboženství a osobním stylu. Existuje nepřeberné množství stylů a materiálů, ze kterých si můžete vybrat.

V Indii, kde je turban nedílnou součástí identity Sikhů, se setkáte s turbany z bavlny, hedvábí i vlny. Barvy a vzory se liší podle příležitosti a regionu. Například v Rádžasthánu jsou oblíbené turbany v pestrých barvách a s výraznými vzory.

V arabských zemích se setkáte s turbanem nazývaným "ghutra", který se obvykle nosí s "agal", černým pruhem látky, který drží turban na místě. Ghutra se vyrábí z lehké bavlny nebo lnu a je ideální do horkého a vlhkého podnebí.

Šátek, který se nosí na hlavě, je další oblíbenou pokrývkou hlavy v mnoha kulturách. V Rusku je tradičním šátkem "platok", který se váže pod bradou. V Latinské Americe je populární "mantilla", krajkový šátek, který se nosí při slavnostních příležitostech.

Výběr materiálu a stylu turbanu nebo šátku závisí na mnoha faktorech, jako je počasí, příležitost a osobní preference. Důležité je vybrat si pokrývku hlavy, ve které se budete cítit pohodlně a sebevědomě.

"Turban, tolik barev a vzorů, každý s vlastním příběhem, od pouštních písků po hory Kavkazu."

Zdeněk Kropáček

Turban pro různé tvary obličeje

Výběr správného turbana nebo šátku na hlavu závisí na mnoha faktorech, a tvar obličeje je jedním z nejdůležitějších. Správně zvolený styl dokáže zvýraznit vaše rysy a celkově lichotit vaší tváři.

Vlastnost Turban
Použití Náboženské, kulturní
Materiál Bavlněná tkanina, hedvábí
Velikost Různé (až několik metrů)
Původ Jižní Asie, Střední východ

Oválný obličej

Oválný obličej je považován za univerzální a sluší mu téměř všechny styly turbanů a šátků. Můžete si dovolit experimentovat s různými materiály, vzory a způsoby vázání.

Kulatý obličej

Kulatý obličej bude vypadat delší a štíhlejší s turbanem nebo šátkem, který mu dodá na výšce. Zkuste objemnější styly, které se nosí vysoko na hlavě. Vyhněte se turbanům, které jsou příliš ploché nebo obepínají hlavu příliš těsně.

Hranatý obličej

Hranatý obličej bude působit jemněji s turbanem nebo šátkem, který zjemní jeho ostré rysy. Volte měkké materiály a splývavé styly. Vyhněte se turbanům s ostrými hranami nebo geometrickými vzory.

Srdcový obličej

Srdcový obličej bude vypadat vyváženěji s turbanem nebo šátkem, který mu opticky rozšíří spodní část. Zkuste styly, které se rozšiřují směrem dolů, například s volány nebo ozdobami. Vyhněte se turbanům, které jsou nahoře příliš objemné.

Dlouhý obličej

Dlouhý obličej bude vypadat kratší a vyváženější s turbanem nebo šátkem, který mu opticky zkrátí délku. Volte styly, které zakrývají část čela a sahají níž na krk. Vyhněte se turbanům, které jsou příliš vysoké nebo úzké.

Nebojte se experimentovat a najít si styl, který vám bude nejvíce slušet a ve kterém se budete cítit sebevědomě a krásně.

Tipy pro styling s turbanem

Turban, exotický doplněk s bohatou historií, se v posledních letech stal oblíbeným módním prvkem i v západním světě. Nejenže chrání vlasy a dodává na originalitě, ale také otevírá nekonečné možnosti stylingu. Pokud si chcete pohrát s turbanem a dodat svému outfitu šmrnc, máme pro vás pár tipů.

Základem je vybrat si ten správný turban. Na trhu najdete nepřeberné množství materiálů, barev a vzorů. Pro začátek zkuste univerzální bavlněný turban v neutrální barvě, který snadno sladíte s jakýmkoli oblečením. Pokud se nebojíte experimentovat, sáhněte po výrazných vzorech, hedvábí nebo sametu.

Při stylingu s turbanem nezapomínejte na rovnováhu. Pokud zvolíte výrazný turban, oblečení volte spíše jednoduché a jednobarevné. Naopak k minimalistickému outfitu se bude hodit turban s výrazným vzorem nebo v pestré barvě.

Turban můžete nosit k ležérnímu i elegantnímu oblečení. Skvěle doplní džíny a tričko, ale i šaty nebo kostýmek. Nebojte se experimentovat a najděte si styl, který vám bude nejvíce vyhovovat.

Nezapomínejte ani na doplňky. Náušnice, náhrdelníky a brýle dodají vašemu outfitu s turbanem na osobitosti. Pokud si troufáte, zkuste turban zkombinovat s kloboukem.

Ať už se rozhodnete pro jakýkoli styl, nejdůležitější je cítit se v turbanu sebevědomě a pohodlně.

Kde koupit stylový turban

Stylový turban už dávno není jen doplňkem pro zvláštní příležitosti. Stále více žen objevuje jeho kouzlo a všestrannost v každodenním životě. Ať už hledáte turban z hedvábí, bavlny, nebo třeba z bambusového vlákna, možností, kde ho pořídit, je nespočet. Pokud dáváte přednost osobnímu kontaktu a radě si necháte poradit, zamiřte do specializovaných obchodů s klobouky a pokrývkami hlavy. Tam vám zkušení prodejci pomohou s výběrem správné velikosti, materiálu i stylu, který vám bude slušet. Další možností jsou butiky s módními doplňky, kde kromě turbanů najdete i další skvosty, kterými doladíte svůj outfit k dokonalosti. Pro ty, kdo rádi nakupují z pohodlí domova, je tu široká nabídka e-shopů. Od velkých online tržišť až po specializované obchody s turbany a šátky. Nebojte se experimentovat s barvami, vzory a materiály a najděte si ten pravý turban, který podtrhne vaši osobnost.

Turban: Elegantní a nadčasový doplněk

Turban i šátek, který se nosí na hlavě, jsou dva módní doplňky s bohatou historií a kulturním významem. Zatímco turban je charakteristický svou objemnou strukturou, šátek nabízí všestrannost v nošení. Oba doplňky dokáží dodat šmrnc a eleganci jakémukoli outfitu. Turban, často spojovaný s východními kulturami, se stal oblíbeným módním prvkem i v západním světě. Jeho sofistikovaný vzhled dokáže pozvednout jednoduchý outfit na novou úroveň. Šátek, který se nosí na hlavě, je zase univerzálnějším doplňkem, který se hodí pro různé příležitosti. Můžete ho uvázat do elegantního uzlu, nechat volně splývat nebo ho zkombinovat s kloboukem pro bohémský vzhled. Ať už zvolíte turban nebo šátek, oba doplňky vám umožní vyjádřit vaši osobnost a styl.

Publikováno: 11. 07. 2024

Kategorie: Móda

Autor: Nela Kolarová

Tagy: turban | šátek, který se nosí na hlavě